Dantų šaknų kanalų gydymas

 

Dantų šaknų kanalų gydymas, dar vadinamas endodontiniu gydymu – tai danties šaknies kanalų išvalymas ir plombavimas.

Tokio gydymo prireikia prasidėjus danties pulpos uždegimui. Danties pulpa – tai danties viduje esančioje kameroje ir šaknų kanaluose esantis minkštasis audinys su nervais ir kraujagyslėmis.

1

Pulpos uždegimas prasideda dėl gilaus karieso, danties skilimo, po traumų ir kt. Dantis pradeda reaguoti į šaltį, karštį. Dantį maudžia, atsiranda aštrus skausmas, sustiprėjantis į pavakarę. Nors kartais uždegimas gali būti ir visai be simptomų.

Negydant dantų šaknų kanalų, infekcija per šaknies viršūnę patenka į aplink dantį esančius audinius. Tuomet dantį skauda sukandant, dantis atrodo „pakeltas”, patinsta gretimi audiniai.

Negydant, pradeda irti ir nykti kaulas. Esant stipriai imunines sistemai, skausmo gali nebūti ir keletą metų. Bet tai nereiškia, kad danties nereikia gydyti. Susiformavus dideliam kaulo destrukciniam židiniui, danties išgelbėti nebeįmanoma ir jį tenka šalinti.

2

Kaip atliekamas endodontinis gydymas?

  • Dantis apžiūrimas, jei reikia padaroma rentgeno nuotrauka.
  • Atveriama pulpos kamera, išvalomi infekuoti danties audiniai.
  • Pašalinami uždegiminio nervo likučiai. Apekso lokatoriumi (elektroniniu šaknies viršūnės ieškikliu) nustatomas kanalo ilgis.
  • Kanalai išvalomi, išplatinami rankiniais ir mašininiais instrumentais, išplaunami ir dezinfekuojami.
  • Kanalai užplombuojami biologiškai suderinama šiuolaikine medžiaga – gutaperča.

3

Priklausomai nuo to, kiek dantis turi kanalų, gydymui prireikia poros trejeto vizitų. Sudėtingiau, jei kanalai kalcifikuoti, jau prasidėjusi kaulinė destrukcija, ar reikalingas šaknies kanalo pergydymas. Tuomet, taikant kalcio terapiją, gydymas gali užtrukti ir keletą mėnesių. Seniau, gydymo metu ir kanalams plombuoti būdavo naudojamos paprastesnės medžiagos, cementai. Jos laikui bėgant ištirpdavo danties kanale. Taip pat mažiau buvo daroma rentgeno nuotraukų, ar jos visai nebuvo daromos, kanalai būdavo užplombuojami ne per visą jo ilgį. Todėl kai kuriems pacientams reikalinga pergydyti seniau gydytus kanalus. T tai ypač aktualu prieš protezavimą. Tam naudojami specialūs instrumentai, ultragarsiniai skaleriai, kurių pagalba išvibruojami, išjudinami senos plombinės medžiagos likučiai.

Taip atrodo užplombuoti dantų kanalai rentgeno nuotraukoje:

4Prieš                            Po

Vėliau dantis atstatomas plombine medžiaga, sustiprinant stiklo pluošto kaiščiais.

  • Jei natūralaus danties yra likę nedaug, būtina jį apvilkti metalo keramikos, cirkoknio keramikos ar metaliniu vainikėliu, kad ateityje apsaugoti dantį nuo vainiko ar šaknies lūžių.


Dantų kanalų gydymas, o ypač pergydymas reikalauja didelio gydytojo kruopštumo, profesionalumo, iš paciento ir gydytojo tarpusavio supratimo.

Ir nors tai sąlyginai brangus gydymas, tačiau endodontinis gydymas, dantį vėliau atstatant plombine medžiaga ar vainikėliu, yra pigesnis, nei tą patį dantį išraunant ir atsiradusį tarpą atstatant implantu ar tiltiniu protezu.