Ortodontinis gydymas
Kas yra ortodontinis gydymas?
Ortodontinio gydymo metu, specialiais aparatais koreguojama netaisyklinga dantų padėtis ir sukuriamas taisyklingas sąkandis.
Ortodontinis gydymas ne tik pagerina dantų išvaizdą, bet ir padeda išsaugoti sveikus dantis, dantenas ir žandikaulio sąnarį.
Kam reikalingas ortodontinis gydymas?
Netaisyklingas sąkandis pakeičia žmogaus profilį: jis tampa mažiau patrauklus, pakinta veido mimika. Atsikišę, kreivi vaikų dantukai dažnai yra patyčių objektas, o suaugusieji dėl to nebepasitiki savimi bei tampa uždaresni.
Kreivi dantys ir blogas sąkandis ne tik estetinis trūkumas. Dėl jų gali iškilti medicininių problemų.
Susigrūdę dantys yra blogiau išvalomi, todėl didesnė ėduonies ir burnos gleivinės bei apydančio uždegimų rizika.
Dėl netaisyklingo sąkandžio pasunkėja kramtymas, pablogėja dikcija.
Be to, esant netaisyklingam sąkandžiui, kramtymo metu netolygiai apkraunami dantys ir jie greičiau nusidėvi.
Kokios yra sąkandžio sutrikimų priežastys?
Sąkandžio sutrikimų vystymosi priežastys gali būti įvairios. Netaisyklingas sąkandis gali būti nulemtas genetiškai arba atsiradęs vaikystėje. Jis gali būti paveldimas. Todėl, jeigu vienas iš tėvų ar artimų šeimos narių turi sąkandžio sutrikimų, patariama anksti pasikonsultuoti su gydytoju ortodontu.Vaikystėje sąkandžio sutrikimai gali išsivystyti dėl traumų, anksti netekusiems pieninių dantų, bei dėl žalingų įpročių, tokių kaip piršto, liežuvio čiulpimas, liežuvio laikymas tarp dantų, kvėpavimas pro burną. Šiuos įpročius būtina šalinti kuo ankščiau.
Kada kreiptis į gyd.ortodontą?
Pirmą kartą pas gydytoją ortodontą rekomenduojama apsilankyti sulaukus 7-ių metų. Tokio amžiaus vaikams formuojasi mišrus sąkandis, t.y., krenta pieniniai ir dygsta nuolatiniai dantys. Gydytojas ortodontas gali nustatyti dantų dygimo sutrikimus, vietos dantų lankuose stoką, dėl ko gali formuotis dantų susigrūdimas, per didelius tarpus tarp dantų, žandikaulio augimo sutrikimus. Gydytojas, įvertinęs situaciją, nuspręs, ar pradėti ortodontinį gydymą dabar, ar dar palaukti keletą metų, kai išdygs daugiau nuolatinių dantų ir bus labiau susiformavę žandikauliai. Anksti pastebėjus ortodontines problemas ir pradėjus gydymą, išvengiama sudėtingesnių problemų.
Ortodontinio gydymo eiga
- Paciento ištyrimas ir diagnostinių modelių, rentgeno nuotraukų – panoraminės ir šoninės galvos nuotraukos įvertinimas.
- Detalus gydymo plano sudarymas ir pristatymas.
- Ortodontinio aparato uždėjimas.
- Reguliarūs kontroliniai vizitai kas 4-8 savaites, priklausomai nuo taikomo gydymo.
- Aparato nuėmimas.
- Retencijos palaikymas.
Ortodontinio gydymo būdas parenkamas pagal dantų, sąkandžio, žandikaulių būseną, taip pat pagal amžių, paciento pageidavimus.
Gydymas gali būti atliekamas naudojant įvairius išimamus ortodontinius aparatus (ortodontinės plokštelės, funkciniai aparatai, ekstraoraliniai aparatai ir kt.), fiksuotus ortodontinius aparatus (pvz. Herbsto, Greito plėtimo aparatas, DistalJet aparatas ir kt.), breketus ar jų kombinaciją.