Profesionali burnos higiena
Šypsena – mūsų vizitinė kortelė, todėl dantys turi išlikti sveiki ir gražūs. Labai svarbu juos prižiūrėti ir puoselėti jau išdygus pirmajam dantukui. Tėvelių vaidmuo šioje vietoje yra itin svarbus ir atsakingas.
Dantų akmenys gali susidaryti, jei pacientas:
- visai nevalo dantų, pamiršta juos valytis reguliariai (ryte ir vakare) ar valo juos neteisingai;
- naudoja nekokybiškus dantų šepetukus ar dantų pastas;
- pripratęs valgyti vien minkštą maistą;
- kramto tik viena žandikaulio puse (kaire arba dešine);
- serga medžiagų apykaitos sutrikimu, dažniausiai – druskų apykaitos.
- taip pat dantų akmenų susidarymo priežastis gali būti nepakankamai lygus (gruoblėtas) dantų paviršius ir neteisinga jų padėtis.
Per dieną dantų paviršius pasidengia minkštomis apnašomis, kurias galima nuvalyti šepetėliu, tarpdančių siūlu, skalavimo skysčiu. Tačiau ne visuomet pavyksta idealiai tai padaryti. Tuomet po kelių dienų prasideda jų mineralizacija ir per dešimt – dvidešimt dienų minkštos apnašos virsta dantų akmenimis.
Dantų apnašose kaupiasi mikroorganizmai, kurie tampa ėduonies kaltininkais. Akmenys trukdo burnai natūraliai valytis, joje dauginasi bakterijos. Dėl to vargina nemalonus burnos kvapas. Apnašos gali sukelti dantenų uždegimą, vėliau – periodontitą, kuris pažeidžia dantį supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą , ima tirpti kaulas.
Tinkama burnos higiena yra profilaktinė priemonė padedanti išvengti dantų ėduonies ir leidžianti ilgiau džiaugtis sveikais savais dantimis. Deja, vien individualiosios burnos higienos (kada mes patys dantis valomės dantų šepetėliu su pasta, tarpdančių šepetėliu, vieno danties šepetėliu, tarpdančių siūlu ir naudojame burnos skalavimo skystį) neužtenka. Kad ir kaip kruopščiai stengiamės tai daryti kasdien, idealios dantų švaros patys pasiekti negalime. Apnašos lieka ant tolimųjų ir liežuvinių dantų paviršių ar dantų vagelėse. Šių vietų dantų šepetėlio šereliai nepasiekia. Todėl, norint išvengti dantų ir dantenų ligų, būtina periodiškai atlikti profesionaliąją burnos higieną.
Profesionalią burnos burnos rekomenduojama atlikti prieš visas odontologines procedūras (karieso gydymą, dantų šalinimą, protezavimą, periodontologines operacijas, dantų balinimą, implantavimą ortodontinį gydymą) kad užtikrintume gerą vėliau atliekamų procedūrų kokybę.
Kaip atliekama profesionali burnos higiena?
Šią procedūrą atlieka burnos higienistas odontologiniame kabinete.
- I ETAPAS
Dantų minkštos ir kietos apnašos šalinamos specialiu ultragarsiniu skaleriu kurio galvutė vibruoja itin dideliu dažniu taip atskeldama akmenis nuo dantų paviršiaus. Rankiniais instrumentais pašalinami akmenys, kurie yra sunkiai pasiekiamose vietose.
- II ETAPAS
Stipria srove į danties paviršių purškiami su vandeniu ir oro srove sumaišyti medicininės sodos – perlų milteliai („Air Flow“ metodas). Jo dėka yra šalinamos pigmentinės apnašos, kurios susikaupia nuo kavos, tabako, arbatos ar kitų dažančių produktų. Šis metodas ypatingas tuo, kad danties paviršius veikiamas per atstumą, todėl nepažeidžiami kietieji danties audiniai ir dantenos. Šių miltelių dalelės nėra aštrios todėl nebraižo dantų paviršiaus. Po šios procedūros dantys pašviesėja ir įgauna natūralų baltumą.
- III ETAPAS
Dantų poliravimas su šepetėliu, polyru ir poliravimo pasta. Taip dantų paviršius tampa lygus, blizgus ir švelnus.
Po kiekvienos procedūros pacientas yra mokomas kaip taisyklingai reikia valyti dantis ir parenkamos tinkamos individualiosios burnos higienos priemonės. Esant dideliam dantenų uždegimui ar periodontitui, atliekamos tik 1 ir 3 etapai. Po to pacientui paskiriamas gydomasis skalavimo skystis (nuo 7 iki 14 dienų) ir paskiriamas pakartotinis vizitas profesionaliajai burnos higienai. Esant dantenų uždegimui „Air Flow“ metodo taikyti negalima.
Procedūra trunka 30-60 minučių. Esant jautriems dantims procedūrą galima atlikti su nejautra.
Burnos kvapas, bendra organų būklė, plombų, protezų, implantų, breketų ilgas tarnavimas – visa tai priklauso tiek nuo kokybiškos individualiosios, tiek nuo reguliariai atliekamos profesionaliosios burnos higienos.
Profesionali burnos higiena, rekomenduojama atlikti ne rečiau kas 6 mėnesius ( priklausomai nuo paciento burnos būklės ).
Atliekant profesionalią burnos higienos procedūrą yra ne tik pagerinama bendra burnos sveikata (sumažėja kraujavimas, patinimas, pašviesėja dantys, atgaivinama burnos ertmė), bet ir diagnozuojamos jau esamos ar gresiančios dantų ir dantenų ligos. Tokiais atvejais pacientui iš karto rekomenduojama speciali priežiūra ar gydymas.
Dantų ir dantenų ligos daro neigiamą poveikį visam mūsų organizmui, todėl svarbu, kad pastovūs, apsilankymai pas burnos higienistą ir gyd. odontologą taptų įpročiu.
PO BURNOS HIGIENOS PROCEDŪROS BŪSITE MALONIAI NUSTEBINTI NATŪRALIAI ŠVIESIA ŠYPSENA, KOMFORTO IR ŠVAROS POJŪČIU BURNOJE.