Protezavimas ir mikroprotezavimas

Dantų protezavimas yra skirtas atkurti trūkstamus dantis ir jų eiles, prarastas sąkandžio ir kramtymo funkcijas. Iš pradžių pacientui visuomet sudaromas gydymo planas. Jame išsamiai aptariama paciento dantų būklė, įvairūs dantų atkūrimo būdai, įvertinama gydymo trukmė, eiga ir kaina. Prireikus atliekami papildomi rentgenologiniai tyrimai.

Pacientas gali rinktis protezavimą išimamaisiais arba neišimamaisiais (fiksuotais) dantų protezais. Protezų parinkimas priklauso nuo burnoje likusių dantų skaičiaus ir būklės.

Išimamieji dantų protezai

Plokšteliniai protezai. Gali būti pilni arba daliniai. Skirti pacientams, netekusiems visų, ar daugumos dantų viršutiniame ir (ar) apatiniame žandikaulyje. Šių protezų kaina santykinai žemesnė ir pasižymi ganėtinai nebloga estetine išvaizda, tačiau suteikia mažesnį komforto jausmą dėl mažesnio stabilumo.

Pilnos plokštelės gaminamos pacientui nebeturint visų dantų.

Dalinių plokštelių laikomumas yra užtikrinamas metaliniais kabliukais, kurie tvirtinami prie likusių dantų.

Bedančių žandikaulių plokštelių laikomumui pagerinti yra galimybė įsukti porą implantų ir gaminti plokšteles, fiksuotas prie implantų. Plokštelėms stabilizuoti taip pat naudojami maži dantų implantai, kai bedančiam pacientui kaulas itin nutirpęs, ir standartiniams implantams jau nebėra likusio reikalingo kaulo aukščio ar pločio. Tai pagerina protezo stabilumą kramtant.

1

Elastinės plokštelės. Tai lanksti plokštelė iš specialios plastmasės. Šios gerokai atsparesnės lūžiams, kur kas estetiškesnės dėl dantenų spalvos kabliukų. Jos tvirčiau laikosi ir užima mažiau vietos burnoje, pacientams jas lengviau prisitaikyti.

2

Lanko atraminiai protezai (biugeliai) – šie protezai yra gaminami liejimo būdu ir turi specialią metalinę konstrukciją su dirbtiniais dantimis. Lanko atraminiai protezai gaminami pacientams,kurie yra netekę daugelio dantų ir nebeįmanoma protezuoti tiltiniais protezais,  kai pacientai sutinka nešioti išimamą protezą, ir pacientams, kurių likę sveiki dantys yra tvirti, nepažeisti periodontologinių ligų ar ėduonies. Šis protezas prie sveikų paciento dantų tvirtinamas kabliukų ar užraktų sistema, kuri suteikia pacientui daugiau komforto kalbant ir kramtant, protezas mažiau juda ir išlieka stabilus. Biugeliai ne tik užtikrina gerą burnos estetiką, bet ir mažiau remiasi į burnos gleivinę, todėl leidžia liežuviui nekliudomai tarti garsus. Pacientas prie šių protezų lengviau pripranta. Lankiniai protezai yra ypač gera išeitis, kai pacientas neturi krūminių dantų ir nėra galimybės protezuoti implantais. Tačiau lankinių protezų didelis trūkumas yra tas, kad metalinės apkabėlės, kurios gaubia atraminius dantis, matosi šypsantis. Be to, jos ilgainiui pralaisvėja, ir protezo fiksacija pablogėja.

3

Gali būti daromi vienpusiai ar dvipusiai išimamieji lanko atraminiai protezai su užraktais. Užraktai šiuo atveju pakeičia apkabėles. Jie nematomi, ir pacientas gali drąsiau šypsotis, kalbėti, valgyti, nebijodamas, kad protezas sujudės ar išsikreips. Protezas išsiima tik tada, kai pacientas jį „atrakina“.

Termoplastiniai lankaiŠie lankai panašūs į metalinius lanko atraminius protezus, tik pagrindas yra gaminamas ne iš metalo, o iš termoplastinės medžiagos, prilygstančios natūraliai danties ar dantenų spalvai. Dėl to šie protezai itin lengvi ir mažai pastebimi.
4

Neišimami (fiksuoti) protezai

Metalo keramikiniai vainikėliai/tiltai  metalo keramikinio protezo karkasas pagamintas iš metalo, kuris padengiamas keramikiniu sluoksniu, atitinkančiu dantų spalvą. Tačiau šis vainikėlis/tiltas turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus kaip bemetalės ar cirkonio keramikos vainikėlis. Be to, aplink metalo keramikos vainikėlį ilgainiui atsiranda Juodoji linija, dar labiau pabrėžianti danties nenatūralumą. Dėl šių priežasčių metalo keramikos protezai tinkamesni krūminiams dantims protezuoti.  5

Cirkonio keramikos vainikėliai/tiltaiŠie protezai lengvi ir tvirti, natūralios danties spalvos. Vietoj tamsaus metalinio karkaso naudojamas tvirtas, baltas cirkonio oksido karkasas. Tai pirmas pasirinkimas protezuojant priekinių dantų sritį.

6

Lieti metaliniai vainikėliai/tiltai. Tinka protezuojant galinius, sunkiai pasiekiamus dantis, kai reikia patvarumo, taip pat gaminant stipresnį tiltinį protezą.

7

Mikroprotezavimas – tai dantų restauravimas įklotais, užklotais ir laminatėmis. Įklotai, užklotai ir laminatės yra skirti apsaugoti likusius danties audinius nuo galimų pažeidimų. Šios restauracijos yra gaminamos laboratorijoje iš presuotos keramikos „E – max“. Tai nauja, ypatingai tvirta ir išskirtinai estetiška keramika, iki šiol rinkoje nurungianti kitų tipų keramikos gaminius, pasižyminti itin dideliu tikslumu ir atsparumu. Ši naujos kartos keramika yra artima natūralaus danties emalio struktūrai. Dėl to iš šios keramikos gaminami įklotai, užklotai, laminatės praktiškai nesiskiria skaistumu, spalva nuo natūralių danties audinių. Lyginant su Europos šalimis, Lietuvoje įklotai, užklotai ir laminatės nėra plačiai paplitę dėl sąlyginai aukštos kainos ir pakankamai sudėtingo gamybos proceso. Dažniausiai pacientas renkasi viso danties atstatymą šviesoje kietinama plomba(liaudyje paplitęs posakis – „danties priauginimas“). Tačiau tai nėra pats geriausias gydymo metodas. Toks „nulipdytas“ dantis anksčiau ar vėliau nuskils, susidarys mikro tarpai, kurių žmogus dažniausiai net nepajaus, ko pasekoje dantis ims gesti.

Įklotais ir užklotais yra atstatomi krūminių ir prieškrūminių dantų kramtomųjų paviršių defektai.

98

Tuo tarpu jei yra nelygūs, nulūžinėję, su senomis plombomis, patamsėję priekiniai dantys, jų priekinis paviršius padengiamas keramikinėmis plokštelėmis – laminatėmis.  1011

Pakanka kelių vizitų ir Jūsų šypsena bus panaši į kino žvaigždžių šypseną. 

Mikroprotezavimo (restauravimo įklotais, užklotais, laminatėmis)  privalumai:

  • Maksimaliai išsaugomi danties kietieji audiniai (viso danties nebereikia nušlifuoti)
  • Didelis atsparumas lūžiams, lyginant su įprasta šviesoje kietinama plomba
  • Itin didelis restauracijos tikslumas
  • Didelė estetika (per laiką nekinta nei spalva, nei blizgesys)
  • Itin didelis ilgaamžiškumas

Kaip vyksta pats procesas?

  • Pirmiausia gyd. odontologas išvalo sugedusius danties audinius. Jei tai nedidelis defektas ertmė atstatoma įprasta šviesoje kietinama kompozicine plomba. Jei danties defektas didelis, gali nepakakti įprasto danties plombavimo. Todėl patariame prarastą danties dalį atstatyti keramikine restauracija.
  • Toliau nuo paruošto danties nuimamas atspaudas. Pagal specialų raktą išrenkama danties spalva. Tspaudas atiduodamas į laboratoriją dantų technikui.
  • Dantų technikas pagal atspaudą sukuria individualų įklotą, užklotą ar laminatę.
  • Paskutinis etapas – pagamintos restauracijos cementavimas ant paruošto danties.

Paciento reikalavimas dantis sugydyti kuo įmanoma greičiau ir pigiau – suprantamas dalykas, bet tai yra tik tam tikram, gan trumpam laiko tarpui. Nepraeis nei keli metai, kai plombos nuskilinės, pagels, atsiras antrinis kariesas po plombomis.

Todėl stengiamės apie tai iš anksto aptarti su pacientu ir įvertinus individualią situaciją, finansines galimybes, pasirinkti tinkamiausią gydymo būdą: plombavimą, protezavimą, ar implantavimą.

Protezavimas, mikroprotezavimas reikalauja gydytojo kruopštumo, patirties, meninio skonio. O pačiam gydytojui belieka džiaugtis bendradarbiaujančiais pacientais, norinčiais ne tiek greito ir pigaus, kiek kokybiško ir ilgaamžiško rezultato.